Léto je skvělé období pro turistiku. Jak ji však zvládnout, aniž by vás bolely klouby? Turistika by vám přece měla přinášet hlavně radost a ne starosti. Proto se nechte inspirovat našimi doporučeními, která vám zaručeně pomohou.
Turistika - skvělý způsob, jak si užít přírodu, krásné slunečné dny, zlepšit kondici a přijít na jiné myšlenky. Pro mnohé lidi však může být překážkou právě bolest kloubů, která jim brání užít si tento zážitek naplno. Pokud i vy patříte mezi ty, které trápí bolesti, máme pro vás skvělá doporučení, díky kterým se turistiky vzdát nebudete muset.
Doplňky stravy a výživa
Bolesti kloubů mohou vznikat z důvodu nedostatečného množství kolagenu v těle. Chcete-li tuto látku doplnit, výborným řešením jsou doplňky výživy. My doporučujeme Superstrava Super Collagen Postbiotic, který obsahuje 7 aktivních složek podporujících nejen zdraví kloubů a kostí, ale také posiluje i pokožku, vlasy a nehty. Jedná se o hydrolyzovaný rybí kolagen, o kterém je známo, že se velmi snadno vstřebává, zlepšuje regeneraci svalů a šlach a zároveň podporuje i celkový imunitní systém.
Používejte správnou obuv
Abyste se zbavili bolestí nohou z turistiky, velmi důležitá je správná obuv. Proto neváhejte investovat i více, určitě se to vyplatí a odráží na kvalitnějším provedení. Obuv by totiž měla poskytovat klenbě oporu, být pevná a zároveň byste se v ní měli cítit maximálně komfortně. Před její koupí si boty proto důkladně vyzkoušejte. Neměly by vás tlačit, ale ani být volné.
Praktický tip: Vezměte si prejistotu s sebou na turistiku náplasti. Nikdy nevíte, kdy se vám vytvoří otlaky a je lepší mít takovou ochranu po ruce.
Nepřehánějte to hned na začátku
Pokud nejste zvyklí na turistiku, určitě si nedejte hned na začátek dlouhou a náročnou túru. Doporučujeme se na turistiku dostatečně předem připravit. V opačném případě by vás mohly bolet klouby, což byste pravděpodobně neocenili.
Proto to nepřehánějte a začněte lehce. Dělejte si během turistiky pravidelné přestávky, aby dokázaly vaše klouby a svaly zregenerovat. Postupně můžete navyšovat délku túry. Nemusíte však nikde spěchat, nejde přece o závod a nejdůležitější je, abyste si to užili.
Trekingové hole vám mohou pomoci
Pokud vás trápí během turistiky bolesti kloubů, pomoci vám mohou trekingové hole. Ty totiž snižují zátěž na kolena a kyčle, a to hlavně při sestupech. Pomohou vám rovnoměrně rozložit váhu, zlepšit stabilitu a celkovou kondici. Důležité je však naučit se s nimi správně chodit. Proto si neváhejte přečíst důvěryhodné návody na internetu, jak na to. Při správném používání trekingové hole snižují zátěž na klouby o přibližně 30 %.
Strečink před a po túře
Ne nadarmo se říká, že byste si měli najít čas pro důkladné rozcvičení a strečink. Nejen před cvičením, ale také před turistikou. Zaměřit byste se přitom měli hlavně na svaly dolních končetin. Rozehřátí svalů před začátkem túry vám pomůže k prevenci zranění a zmírnění bolesti. Zároveň nebudete mít ani tak výraznou svalovici, jelikož si svaly a klouby procvičíte a rozehřejete.
Záleží na tom, co jíte
Kolagen se z těla přirozeně vytrácí po 25. roce života. Doplnit jej můžete pomocí výživových doplňků, ale i jídla, které obsahuje větší množství této důležité látky. Jedná se například o ryby, bílky z vajec, citrusy, tropické ovoce, vývar či kuřecí maso. Tato jídla byste měli zařadit do jídelníčku ve větším množství.
Nezapomínejte se během turistiky dostatečně hydratovat vodou. Nebudete tak cítit únavu a pomůže to i vašim kloubům a kondici. Ideální je čistá voda, případně voda s odšťaveným citrónem.