Pálivá bolest a nepříjemné pocity na hrudi. To jsou nejčastější doprovodné projevy pálení žáhy. Jedná se o onemocnění trávicí soustavy, které postihuje lidi v různých věkových kategoriích. Proč vůbec vzniká a jak s ním bojovat?
Co se týče vzniku pálení žáhy, jedná se o návrat žaludečních šťáv, případně žluči do jícnu. K tomuto stavu by rozhodně nemělo docházet, protože uzavírací sval žaludku zabraňuje přechodu žaludeční šťávy do jícnu, pokud funguje správně. Pokud nefunguje správně, dochází k pálení žáhy na pravidelné bázi.
Věděli jste, že: až 35 % lidí tvrdí, že u nich dochází k pálení žáhy minimálně jednou týdně? Nejčastěji hned po jídle nebo při ležení.
Proč vzniká pálení žáhy?
Mezi nejčastější rizikové faktory pálení žáhy patří hlavně výživa. Pokud konzumujete mastná jídla, alkohol či kofein. Žaludek po jejich konzumaci produkuje větší množství kyselin, které se začnou hromadit i ve vrchní části žaludku.
Vést to tak může k pálení žáhy. Dalším důvodem vzniku tohoto onemocnění může být také kouření nebo užívání některých léků či těhotenství. V těhotenství hrají roli hlavně hormony, ale také plod, který může jistým způsobem tlačit na žaludek.
Nezapomínejte: Pálení žáhy způsobují častokrát i přidružená onemocnění trávicího traktu. Nejčastěji jde o žaludeční vředy, poranění bránice či záněty jícnu.
Jak bojovat s pálením žáhy?
Pokud se u vás vyskytují některé z projevů pálení žáhy, začněte to řešit co nejdříve. Prohloubit by to totiž později mohlo i do závažnějších komplikací a onemocnění trávicího traktu. Naštěstí existuje hned několik jednoduchých způsobů, které jsou efektivní v boji proti pálení žáhy. O které jde?
Pozor na stravu
Chcete se vyhnout pálení žáhy? V první řadě se zaměřte na stravu. Ze svého jídelníčku vylučte potraviny, které jsou mastné, s velkým množstvím tuku či cukru. Upřednostněte potraviny, které jsou zdravé a plné živin. V oblasti stravy si však odsledujte, co jíte a po kterých potravinách vám vzniká pálení žáhy. Může jít totiž io pikantní jídla, čerstvý chléb nebo mátu. Žaludek může být citlivý skutečně na cokoli, vše závisí na konkrétním metabolismu.
Jídlo nehltejte
I když vám chutná, zkuste se ovládnout a jídlo nehltat. Důkladně potravu žvýkejte a omezte i přejídání. Jídlo si rozdělte na několik menších porcí během dne a dbejte na to, abyste nejedli už těsně před spánkem. Riziko vzniku pálení žáhy totiž vzniká nejčastěji v situaci, kdy se najete a následně dáte do polohy ležmo.
Nezapomínejte: Když se najete, zkuste se jít venku projít. Určitě to je lepší nápad než si lehnout před televizi. Vyhnete se tak pálení žáhy a zároveň uděláte něco pro své zdraví.
Doplňky stravy jsou účinné
Samozřejmě ne všechny výživové doplňky jsou účinné a dokážou zázraky. Proto je třeba, zaměřit se při výběru na složení. Například, výborným řešením pro pálení žáhy je produkt s názvem Altevita Černuška setá. Proč právě tento doplněk stravy? Obsahuje vitamín B, zinek, železo, fosfor, ale i nenasycené mastné kyseliny, jako například kyselinu linolovou, kyselinu listovou a kyselinu arachidonovou.</
Praktický tip: Neváhejte tento produkt užívat dvakrát denně. Užít je třeba jednu polévkovou lžíci přímo do úst a následně zapít 3 dcl vody.
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud se u vás pálení žáhy objevuje častěji, vyhledejte lékaře. Může to totiž prohloubit do chronického stavu, který se již léčí jen velmi obtížně. Proto, pokud vás trápí pálení žáhy více než jen jednou týdně, určitě vyhledejte lékaře. Vyhnete se tak závažnějším obtížím, které vznikají při neřešení tohoto onemocnění.