Zuby jsou pro mnohé lidi jakýmsi postrachem. Důvodem je hlavně návštěva zubaře, kterého se všichni bojí. Obávat se ho však nemusíte, rozhodně vám nechce ublížit. Právě naopak, pomáhá lidem v oblasti ústního zdraví.
Pro většinu lidí jsou zuby banalitou. Nevšímají si jich do chvíle, kdy nezačnou problémy, a to je chyba. O zuby je třeba se starat už od mala. Nikoho přece nezabije, když si dvakrát denně vyčistí pořádné zuby a omezí v jídelníčku konzumaci sladkostí.
Proč je však péče o zuby tak důležitá a nedoporučuje se ji podcenit?
Vznik zubního kazu
V případě, že si nebudete čistit zuby, začne se vám usazovat plak. Jedná se o nános, který je způsoben kvašením bakterií. V ústech totiž máme spoustu mikroorganismů, které mohou způsobit zubní kaz. Vzniká nánosy na zubech a později i působením zubního kamene. Ten dokáže odstranit jen zubní lékař nebo dentální hygienik.
Zuby je třeba čistit každý den. Je to z toho důvodu, že bakterie v ústech vypouštějí kyseliny, které oslabují zub. To nastává zejména po konzumaci něčeho sladkého. O ústních mikroorganismech je totiž známo, že zbožňují cukr, kterým se živí a jehož důsledkem oslabují vrstvy zubu.
Zánět dásní
Při čištění zubů je třeba používat nejen klasický zubní kartáček, ale také mezizubní, popřípadě dentální nit. V opačném případě by mohlo dojít k zánětu dásní. To způsobuje zarudnutí, zvýšenou citlivost a bolest. Tento stav je však zvrátitelný a lze jej vyřešit za 3 dny čištěním pomocí mezizubních kartáčků. Jak zjistíte, že jsou vaše dásně v pořádku? V první řadě to budete vidět a samozřejmě při čištění nebudete plivat krev.
Parodontitida – vypadávání zubů
Parodont je závěsný aparát, který drží zuby pohromadě. Jeho zánět vzniká zejména důsledkem neléčeného zánětu dásní, kdy dochází k postupným odhalováním krčků zubu. Následně se uvolní zub ze zubního lůžka a může dojít až k tomu nejhoršímu – k vypadnutí.
Jaká je nejlepší prevence?
Každý zubní lékař se drží pravidla, že čistý zub se prostě nezkazí. Základní prevence tak spočívá právě v čištění. Existuje spousta metod, které jsou určeny pro konkrétní problémy. Právě proto vám doporučujeme navštívit dentálního hygienika, který vás naučí správnému používání pomůcek a metody čištění zubů. Ty byste si měli čistit dvakrát denně, a to ráno a večer.
Pozor na skrytý cukr
Dalším faktorem vzniku zubních problémů je strava. Měli byste omezit konzumaci sladkostí a kyselých potravin. Právě ty vyvolávají kyselost v ústech, což oslabuje zub. V tom však nespočívá celý problém. Cukr se totiž nachází také v potravinách, o kterých byste na první pohled neřekli, že jsou sladké. Jedná se například o šunku, pečivo nebo těstoviny. Tyto potraviny jíme pravidelně a také jejich mikroorganismy v našich ústech mají v oblibě. Proto si dejte pozor na to, co jíte a snažte se to omezit.
Pokud však máte chuť na sladké, snězte celou sladkost najednou a ne po částech. Po dojezení se doporučuje vypláchnout si ústa čistou vodou, ale rozhodně si ihned nechoďte zuby čistit. I to totiž oslabuje sklovinu a dochází k rychlejšímu vzniku zubního kazu.
Pravidelné prohlídky u zubaře
Základem všeho jsou pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Dospělí lidé jsou povinni navštívit zubní ambulanci jednou za rok, těhotné ženy a děti dvakrát za rok. Zubní lékař dokáže odhalit a zvrátit onemocnění ústní dutiny. Ušetří vám to starosti a v neposlední řadě i finance. Mimo jiné, dvakrát za rok byste měli navštívit i dentálního hygienika, který vám speciálními nástroji odstraní nánosy, motivuje vás a ve všem vám poradí.
Pokud budete dodržovat všechny výše zmíněné tipy, rozhodně nebudete mít se zuby problém. Samozřejmě, v některých případech hraje roli i genetika, ale všechno ostatní víte ovlivnit vy sami, a to správnou péčí.
⇒ Doporučujeme: Dabur bělící zubní pasta s aktivním uhlím 100ml ⇐