Parodontitida: Jaké jsou příčiny vzniku, rizika a možnosti léčby?

O zuby je třeba pečovat v každém věku. Při nesprávné péči o dutinu ústní totiž může dojít ke vzniku zdravotních komplikací. Mezi ty patří i parodontitida, která často musí skončit až vytržením zubů.

Parodontitida by se za žádných okolností neměla podceňovat a už vůbec ne zanedbávat. Mnozí lidé ji berou na lehkou váhu, ale to zaručeně není správný přístup. Co je to vlastně parodontitida? Obecně se jedná o onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubů. Nejprve dochází ke vzniku zánětu dásní, které způsobují bakterie v ústech. Při neléčení dochází k obnaženým zubním krčkům. Zuby se tak postupně začínají svévolně kývat a v konečné fázi dochází k jejich vypadnutí.

Věděli jste, že: parodontitida je chronické zánětlivé onemocnění, jehož hlavním důvodem je bakteriální infekce? Bakterie se zpočátku množí v zubním plaku nahromaděném na zubech a ty následně produkují škodlivé látky, které dráždí dáseň.

Parodontitída Aké sú príčiny vzniku, riziká a možnosti liečbya


Nejčastější příčiny vzniku

Ptáte se, kdy nejčastěji parodontitida vzniká? Jde především o případy, kdy má člověk nedostatečnou ústní hygienu. Pokud ji zanedbává, nečistí si zuby pravidelně a používá nevhodné pomůcky, je vysoké riziko, že u něj vznikne parodontitida. Bakterie se totiž postupně v zubním plaku množí, přičemž způsobují zánět. Také je však důležité říci, že vznik parodontitidy je dlouhodobý proces a určitě toto onemocnění nevzniká ze dne na den.

Parodontitida vzniká častěji u lidí, kteří kouří, konzumují kyselá a sladká jídla nebo u těch, jejichž příbuzní se také setkali s tímto onemocněním. Důvodem však mohou být i přidružená onemocnění, pokročilý věk a hormonální vlivy. V některých případech vzniká parodontitida jako důsledek nadměrného stresu a konzumace alkoholických nápojů.

Jak probíhá diagnostika?

Pokud na sobě zpozorujete příznaky, jako je zánět dásní nebo kývající se zuby, určitě navštivte zubního lékaře. Ten může první příznaky odhalit i při preventivní prohlídce, kterou je důležité podstoupit jednou ročně, u těhotných žen a dětí dvakrát ročně. Zubní lékař vás může poslat také na RTG vyšetření chrupu, podle kterého bude moci přesněji diagnostikovat onemocnění. Na základě něj zjistí, v jakém stavu jsou vaše dásně, kosti a rozsah infekce.

Parodontitída Aké sú príčiny vzniku, riziká a možnosti liečbyb


Možností léčby

Pokud parodontitida jednou vznikne, nelze ji zcela vyléčit. Pokud však patříte mezi parodontologické pacienty, je důležité úzce spolupracovat se zubním lékařem, případně dentální hygienistkou. Oni vám totiž pomocí speciálních nástrojů odstraní usazený zubní kámen a hlavně vás naučí, jak si správně čistit zuby. Jaké zubní kartáčky používat a jakým potravinám se raději vyhýbat. Takovýmto způsobem je možné onemocnění udržet pod kontrolou, aniž by vám vypadávaly všechny zuby.

 

 

Takto parodontitidě předejdete

Samozřejmě, nejlepším možným řešením je prevence parodontitidy. O své zuby byste se měli starat od dětství a ústní hygienu tak určitě nepodceňovat. Pokud však chcete parodontitidě zcela předejít, určitě omezte kouření, pití alkoholu a konzumaci sladkého na minimum. Snažte se žít zdravým životním stylem.

Správné čištění zubů

Je důležité naučit se správnou metodu čištění zubů. V některých případech je totiž třeba mírně se zubním kartáčkem vibrovat, v jiných zase stírat nebo kroužit. Metody čištění zubů se liší od daného stavu ústní dutiny. Skvělým řešením jsou však přírodní zubní pasty, které obsahují účinné látky pro podporu zdraví zubů a dásní. Nezapomínejte používat také mezizubní kartáčky a dentální nit. Tyto pomůcky vyčistí mezizubní prostory, kde se zubní plak a zubní kámen nejčastěji usazují.