Mnozí odborníci hovoří o tom, že bychom měli pít zejména čistou pramenitou vodu. Ne vždy však taková voda splňuje všechna kritéria a proto lidé pitnou vodu filtrují. Dokáže se tak zbavit škodlivých látek, což nám přináší spoustu benefitů.
Obecně platí, že pitnou vodu získáváme dvěma způsoby. Může se jednat o vlastní studnu, případně vodárenskou společnost. Co se týče vlastní studny, taková voda ve většině případů není pitná. Je to zejména z toho důvodu, že není nějakým způsobem upravována a proto je třeba sledovat její kvalitu častěji. Přesto však neodpovídá předepsaným normám a vy byste ji pít raději neměli.
Pokud je voda z vodárenské společnosti, nejprve se odčerpá ze zdroje, následně se do ní přidá chlór, který zajišťuje ochranu proti kontaminaci a teprve poté přechází do vodovodních kohoutků. Během tohoto přechodu však může dojít ik znečištění. To představuje při dlouhodobém pití čisté vody potencionální riziko.
Výhody filtrované vody
Jelikož se voda častokrát znečišťuje, v současné době si můžete pořídit různé filtrační pomůcky. Ty dokáží vodu zbavit škodlivin a toxických látek, díky čemuž ji budete moci pít bez jakýchkoli omezení. Jaké jsou největší benefity filtrované vody?
Už žádný chlór!
Filtrační pomůcky dokáží vodu zbavit chlóru, což je velmi výhodné. Taková voda je totiž určena zejména k čištění ovoce a zeleniny od nečistot. Samozřejmě, může se také pít, protože je určitě zdravější než voda s obsahem chlóru.
Je ekologická
Pravděpodobně to znáte i vy. Chcete pít čistou vodu, tak si pravidelně nakupujete čistou vodu v plastových lahvích. Samozřejmě to vás může stát nemálo peněz, protože časté kupování lahví je finančně náročné a ne až tak prospěšné pro životní prostředí. I přesto, že v současné době máte možnost zálohování.
Nezapomínejte: Určitě vás vyjde lepší nákup filtrační pomůcky a džbán. Do něj si nalijete přefiltrovanou vodu na začátku dne a můžete ji po zbytek dne pít. Neváhejte si ji ochutit, například čerstvým citrónem, mátou nebo bezem.
Čistá voda bez nečistot
V úvodu tohoto článku jsme si vzpomínali, že voda obsahuje jisté nečistoty. Při dlouhodobém pití vody z kohoutku tak mohou nastat i zdravotní komplikace. V potrubích se totiž hromadí nečistoty, které jsou ve formě těžkých kovů a bakterií. Pokud však vodu přefiltrujete, nebude obsahovat žádné škodlivé látky, což do vysoké míry může příznivě ovlivnit i vaše zdraví.
Šungit jako možná alternativa
Slyšeli jste už někdy o šungitě? Jedná se o přípravek, který obsahuje silné antioxidanty a má čistící účinky. Voda ze šungitu je proto určena k léčbě zánětlivých onemocnění, alergií, případně problémů s klouby. Šungit můžete přidat do vody při vaření, případně do koupele.
Praktický tip: Obecně platí, že šungit má bohaté využití iv domácnosti. Prospívá například rybičkám v akváriu, pokojovým květům a dokáže zajistit i dobré odvodnění zeminy. Přináší benefity iz toho hlediska, že poskytuje kořenům rostlin dostatek vody, která je obohacena živinami a minerály. Neprospívá tak jen lidem, ale také rostlinám či zvířatům.
Jednoduché užívání je výhodou
Mezi hlavní benefity šungitu patří také skutečnost, že jeho užívání je velmi jednoduché. Postačí, když omyjete šungit vodou, naplníte nádobu v poměru 500 g šungitu a 5 litrů vody. Vodu nechte odstát přibližně 12 hodin. Následně ji můžete použít k pití, koupání, vaření nebo do akvária či pro květiny v domácnosti.
Doporučujeme vám šungit pravidelně čistit, díky čemuž budete neustále obnovovat jeho pozitivní vlastnosti. Po 5 – 6 měsících používání šungit vyměňte za nový, abyste si zabezpečili co nejvyšší kvalitu vody.