Jak se vyhnout zánětu dásní? Toto je účinná prevence!

Zánět dásní můžeme znát i pod odborným názvem „gingivitida“. Obecně se jedná o zánětlivé onemocnění, které způsobují bakterie tvořící plak. Toto onemocnění se nedoporučuje podcenit, protože může snadno prohloubit do vážnějších komplikací.

Množství lidí péči o dásně podceňuje, což není správné. Při nesprávné péči dochází k otokům, zarudnutí a krvácení. Právě to patří také mezi hlavní projevy gingivitidy. Postupně však může dojít ik ústupu dásní a jejich zvýšené citlivosti na dotek.

Nezapomínejte: Pokud se u vás objeví projevy gingivitidy, začněte to řešit co nejdříve. Toto onemocnění totiž dokáže po čase přejít do vzniku parodontitidy, kdy jde již o nezvratný stav. Parodontitida představuje infekci tkání, vazů a kostí, které upevňují zub.


Prevence zánětu dásní

Pokud jste na sobě zpozorovali krvácení při čištění zubů, ustupující, oteklé či zarudlé dásně, víte, že jde o jejich zánět. Nemusíte se však bát. Při správné péči se ho budete umět zbavit během pár dní. Musíte být však konzistentní a starat se o své dásně dennodenně. Pokud zase přestanete, zánět se snadno vrátí.

 



Důkladné čištění zubů

Neexistují žádné složité postupy správné péče o dásně. Stačí si jen důkladně čistit zuby. Ideální dvakrát denně, ráno a večer. Zuby byste si měli čistit alespoň tři minuty. Mnozí lidé si myslí, že po takovou dobu si zuby čistí, ale pokud si to jednou odstopují, zjistí, že si je čistí mnohem kratší dobu a tím pádem i nedostatečně. Mimo jiné, pro čištění zubů je ideální zubní kartáček s měkkými vlákny.

Ako sa vyhnúť zápalu ďasien Toto je účinná prevenciaa

Používejte mezizubní kartáčky

Chcete-li se vyhnout zánětu dásní, používat byste měli mezizubní kartáčky a dentální nit. Tyto pomůcky stačí používat jednou denně, doporučuje se hlavně večer po celém dni. Mezizubní kartáček a dentální nit by se měl použít ještě předtím, než si zuby vyčistíte klasickým zubním kartáčkem. Na dočištění nezapomínejte použít jednosvazkový kartáček, se kterým se velmi snadno dostanete i do hůře dostupných míst v ústní dutině.

Nezapomínejte: Pokud trpíte krvácením dásní, při čištění mezizubním kartáčkem dokáže krvácení ustoupit do několika dní.

Výběr zubní pasty je důležitý

Pokud investujete do kvalitní zubní pasty, odráží se to v lepším stavu ústní dutiny. Skvělým řešením je zubní pasta Sumudu, která zmírňuje krvácení dásní, jejich přecitlivělost či otok. Tato zubní pasta totiž obsahuje speciální ajurvédské oleje, které výrazně zpevňují dásně a zároveň slouží jako prevence vzniku parodontitidy. Mimo jiné zubní pasta Sumudu zanechává i příjemný svěží dech.

Pravidelná dentální hygiena

K prevenci gingivitidy je skvělým řešením pravidelná dentální hygiena. Tu byste měli absolvovat dvakrát do roka. Pokud je stav vaší dutiny ústní vážnější, dentální hygienik vám doporučí podstoupit ošetření i vícekrát do roka.

Ako sa vyhnúť zápalu ďasien Toto je účinná prevenciaab

Na dentální hygieně se naučíte správně používat pomůcky na čištění zubů a také vám odborník doporučí vhodnou metodu čištění zubů, která bude pro vás ta nejlepší. Mimo jiné, dentální hygienik používá k odstranění zubního kamene speciální nástroje. Díky tomu předejdete i vzniku zubního kazu či jiných problémů v dutině ústní.

 

 

Stop slazeným nápojem

Chcete-li předejít gingivitide, měli byste se vyhnout sladenním nápojem. Ty totiž obsahují velké množství cukru, kterými se živí škodlivé bakterie v ústech. Následně vylučují kyseliny, čímž oslabují nejen samotný zub, ale také dásně. Proto místo slazených nápojů upřednostněte čistou vodu, případně bylinkové čaje. Z jídelníčku byste měli vyloučit také sladkosti a jídla s vyšším obsahem cukru.