Histaminová intolerance: příčiny vzniku, omezení a možnosti léčby

Bolesti břicha, nadýmání, migrény či nespavost. Pokud jste na sobě zpozorovali tyto projevy a vyskytují se u vás neobvykle častěji, měli byste zpozornět. Může totiž jít io histaminovou intoleranci. To je přecitlivělost na histamin, kterou je důležité začít řešit již při prvním podezření.

Raději přijít k lékaři dříve, než pozdě. Proto, pokud vás trápí nepříjemné projevy, které jsme si vzpomínali v úvodu tohoto článku, určitě zpozorněte a začněte daný problém řešit. Lékař vám odebere krev, kterou pošle k podrobnější analýze. Z krve následně dokáže zjistit, jaký problém máte a zda se jedná právě o histaminovou intoleranci.

Co je histaminová intolerance? Jedná se o zdravotní problém, který trápí stále větší část populace. Bez rozdílů postihuje rovněž muže i ženy, dokonce, v dnešní době se častokrát objevuje iu malých dětí. Nejčastěji se však projevuje u dospělých lidí ve věku 35–45 let.

Nezapomínejte: Histaminová intolerance (HIT) je známa nedostatečným odbouráváním histaminu přímo v těle. Jedná se o intoleranci, ne alergii. To znamená, že při intoleranci vzniká problém až při nadbytku histaminu v těle, při alergii je problémem přítomnost dané látky.

Proč vzniká histaminová intolerance?

Přesná příčina vzniku histaminové intolerance zatím není určena, nicméně mezi nejčastější důvody tohoto onemocnění se považuje nezdravý životní styl, pod který patří hlavně konzumace alkoholu, některých léků, stres či nezdravá strava. Tyto všechny faktory zabezpečují sníženou funkci enzymu diaminooxidázy (DAO), který je zodpovědný za rozklad histaminu. Pokud je v těle tato látka nahromaděná – vzniká u člověka histaminová intolerance.

Histamínová intolerancia príčiny vzniku, obmedzenia a možnosti liečbya

Nejčastější projevy HIT

Jak víte, že máte histaminovou intoleranci? Pro tento zdravotní problém existují určité charakteristické projevy. U každého člověka se může jednat o jiné, ale nejčastěji jde o zvýšenou únavu, bolesti hlavy, zažívací potíže, kožní problémy, otok sliznice, poruchy menstruačního cyklu či potíže s dýcháním. Pokud na sobě pozorujete tyto problémy stále častěji a dlouhodobě, určitě byste měli vyhledat lékaře, který vám provede podrobnější vyšetření.

Dá se histaminová intolerance léčit?

Histaminová intolerance sice úplně vyléčit nelze, ale lze potlačovat její projevy tak, že ani o této poruše nebudete vědět. V první řadě byste se měli zaměřit na svůj životní styl, tedy na to, co konzumujete a jakým potravinám byste se raději měli vyhýbat.

 

 

Dodržování diety

To, že budete muset dodržovat dietu, pokud se chcete vyhnout nepříjemným projevům, nemluví o tom, že nyní budete muset hladovět. Proto se zaměřte na potraviny, které obsahují menší množství histaminu. Mezi ta patří vajíčka, čerstvé maso, olivový olej, rýže, kokosové mléko a mnoho dalších.

Při dodržování diety platí, že čím déle potraviny skladujete, tím větší množství histaminu obsahují. Nicméně, je pravda, že histamin se nachází také v určitých druzích čerstvé zeleniny. Jedná se o špenát, lilek, avokádo nebo rajčata. Také se vyšší množství nachází iv ovoci – jahodách, ananasu, banánech, meruňkách nebo třešních. Tyto potraviny můžete konzumovat, ovšem určitě doporučujeme v omezeném množství.

Histamínová intolerancia príčiny vzniku, obmedzenia a možnosti liečbyab

Léčbu doplňte o výživové doplňky

Chcete-li léčbu histaminové intolerance podpořit, určitě doporučujeme doplněk stravy s názvem Superstrava Super Histamine, který má v sobě čistě přírodní ingredience, jako například plody šípky, moringu, a také je tento přípravek obohacen o rostlinný kvercetin a extrakt z kurkumy. Tyto všechny látky jsou mimořádně účinné. Jejich kombinace je vhodná zejména pro lidi, kteří mají histaminovou intoleranci, přičemž jim usnadňuje běžné každodenní fungování a funguje jako skvělý zdroj přírodních antihistaminik.